Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Francisco Sardinha

NameShri Francisco Sardinha
Constituency from which I am electedSouth Goa
Father's NameShri Caetano Sardinha
Mother's NameSmt. Rosa Maria Menezes
Date of Birth15 Apr 1946
Birth PlaceCurtorim, Distt. Salcete (Goa)
Maritial StatusMarried
Date of Marriage 23 May 1976
Spouse NameSmt. Columba Sardinha
No. of ChildrenNo.of Sons:3   No.of Daughters:0
State NameGoa
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressUgirim, Curtorim, Salcete,Goa - 403 803Tels. (0832) 2786282, 2786955, 2456992 09822198222 (M)
Present AddressAB-90, Shahajahan Road,New Delhi - 110 001Tels. (011) 23782366 09423886900 (M)
Email idf[dot]sardinha[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.Sc., B.Ed. Educated at Chowgule College, Bombay University, Maharashtra
Profession
Positions Held
1977-1994 & 1999-200Member, Goa Legisative Assembly (five terms)
1980-1994Cabinet Minister for Agriculture, Animal Husbandry, Civil Supplies, Education, Irrigation, Rural Development, Science and Technology, Finance, Power and Planning, Goa
1998Elected to 12th Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Food and Consumer Affairs
1998-1999Member, Committee on Energy and its Sub-Committee-I on Power
1999-2000Chief Minister, Goa
Leader of Opposition
2005-2007Speaker, Goa Legislative Assembly
Nov. 2007Elected to 14th Lok Sabha in bye-election (second term)
5 Aug. 2007-May 2009Member, Committee on Food, Consumer Affairs & Public Distribution
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
Jun. 2009Member, Panel of Chairmen
6 Aug 2009Chairman, Committee on Estimates
31 Aug. 2009Member, Committee on Science & Technology, Environment & Forests
10 Sep. 2009Member, Committee on Budget
19 Oct. 2009Member, General Purpose Committee
Special InterestsSports and games
Favourite Pastimes and RecreationMusic, reading and watching sports
Countries VisitedWidely travelled

Source: Lok Sabha