Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Smt. Sushma Swaraj

NameSmt. Sushma Swaraj
Constituency from which I am electedVidisha
Father's NameShri Hardev Sharma
Mother's NameSmt. Laxmi Devi
Date of Birth14 Feb 1952
Birth PlaceAmbala Cantt.(Haryana)
Maritial StatusMarried
Date of Marriage 13 Jul 1975
Spouse NameShri Swaraj Kaushal
No. of ChildrenNo.of Sons:0   No.of Daughters:1
State NameMadhya Pradesh
Party NameBharatiya Janata Party
Permanent AddressC-7, Civil Lines, Prof. Colony,Bhopal, Madhya PradeshTels. (0755) 2661006 , 09424488888
Present Address8, Safdarjung Lane,New Delhi - 110 011Tels. (011) 23794344, 23794044 9868181930 (M)
Email idsushmaswaraj[at]hotmail[dot]com
Educational QualificationsB.A., L.L.B. Educated at S.D. College, Ambala Cantt. (Haryana) and Law Deptt. Punjab University, Chandigarh
Profession
Positions Held
1977-82 and 1987-90Member, Haryana Legislative Assembly (two terms)
1977-79 Cabinet Minister, Labour and Employment, Govt. of Haryana
1987-90 Cabinet Minister, Education, Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana
1990 Elected to Rajya Sabha
1992-94 Chairperson, Joint Committee on Catering
Member, Committee on Government Assurances, Rajya Sabha
1994-96 Chairperson, Committee on Petitions, Rajya Sabha
1996 Elected to 11th Lok Sabha
16 May-1 Jun. 1996Union Cabinet Minister, Information and Broadcasting
1996-98 Member, Committee on Defence
Chairperson, Sub-Committee on Upgradation and Modernisation of Naval Fleet
Member, Committee of Privileges
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
19 Mar.-12 Oct. 1998Union Cabinet Minister, Information and Broadcasting; and Telecommunications (Additional Charge)
13 Oct.- 3 Dec. 1998Chief Minister, Delhi
Apr. 2000Re-elected to Rajya Sabha (2nd term)
30 Sep. 2000 - 29 JaUnion Cabinet Minister, Information and Broadcasting
29 Jan. 2003 - 22 MaUnion Cabinet Minister, Health and Family Welfare and Parliamentary Affairs
Aug. 2004 - 2009Chairperson, Committee on Home Affairs, Rajya Sabha
Member, Business Advisory Committee, Rajya Sabha
Member, General Purposes Committee, Rajya Sabha
Sep. 2004 - 2009Member, Ethics Committee, Rajya Sabha
Oct. 2004 - 2009Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
Apr. 2006Re-elected to Rajya Sabha (3rd term)
May 2006 - 2009Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health
May 2008 - 2009Member, House Committee, Rajya Sabha
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 - 1 JanChairperson, Standing Committee on External Affairs
23 Sep. 2009Member, Rules Committee
7 Oct. 2009Member, Committee on Ethics
19 Oct. 2009Member, General Purpose Committee
21 Dec. 2009Leader , BJP Parliamentary Party, Lok Sabha
Leader of Opposition, Lok Sabha
Special InterestsEconomy, defence and information
Favourite Pastimes and RecreationHindi poetry, classical music, drama and fine arts
Countries VisitedWidely travelled (18 countries); Member, Indian ParliamentaryDelegation to Inter-Parliamentary Union Conference,Brussels, Belgium and Geneva; participated in Common Wealth Parliamentary Association`s Conference, Fiji; attended (i) SAARC Telecommunication Minister`s Conference, Dhaka; (ii) SAARC I&B Minister`s Conference, Islamabad; and (iii) SAARC Telecommunications Minister`s Conference, Colombo
Other InformationChairperson, Indo-Israel Parliamentary Friendship Group, July 2006-2009;Member, Samsad (Court) of Visva Bharati, August 2004-2009; Best speaker (i) Haryana State consecutivelyfor three years; and (ii) Punjab University; Best Cadet of N.C.C., S.D. College, Ambala Cantt. for three years; Best studentof S.D. College, Ambala Cantt. 1969-70; awarded Gold Medal;First woman Chief Minister of Delhi; Holds the distinction of being the youngest Cabinet Minister in Haryana; Her husband holds the distinction of being the youngest Governor in India; Adjudged as the `Distinguished Couple` in the Limca Book of Records

Source: Lok Sabha