Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Anandrao Adsul

NameShri Anandrao Adsul
Constituency from which I am electedAmravati
Father's NameShri Vithoba Adsul
Mother's NameLate Smt. Venubai Adsul
Date of Birth01 Jun 1947
Birth PlaceShirambe, Distt. Satara (Maharashtra)
Maritial StatusMarried
Date of Marriage 12 May 1973
Spouse NameSmt. Mangala
No. of ChildrenNo.of Sons:1   No.of Daughters:2
State NameMaharashtra
Party NameShiv Sena
Permanent Address5/B, Kadamgiri Apartment, Co-operative Housing Society Ltd., Ashok Nagar, Chakravarti Ashok Road, Kandivali (East), Mumbai - 400 101, MaharashatraTels. (022) 28871042, 28863403(R) 24371860, 24371755(O)
Present AddressAB-9, Pandara Road,New Delhi - 110 003Tels. (011) 23074036, 9868180266 (M) Telefax: (011) 23074036
Email idadsul[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.Com. Educated at Shivaji University, Kolhapur(Maharashtra)
Profession
Positions Held
1996Elected to 11th Lok Sabha
1999Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
Oct. 1999-Jul. 2002Chief Whip, Shiv Sena Parliamentary Party, Lok Sabha
1999-2002Member, Committee on Human Resource Development
2000-2002Member, Committee on Transport and Tourism
2000-Mar. 2002Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
Jul. 2002-Aug. 2002Leader, Shiv Sena Parliamentary Party
26 Aug. 2002 - May 2Union Minister of State, Ministry of Finance and Company Affairs
2004Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Petroleum & Natural Gas
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
Member, Committee on Government Assurances
Member, Informal Consultative Committee for Central Railways
5 Aug. 2007Member, Committee on Transport & Tourism & Culture
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
6 Aug. 2009Member, Committee on Public Accounts
31 Aug. 2009Member, Committee on Petroleum and Natural Gas
23 Sep. 2009Member, Committee on Government Assurances
5 May 2010Member, Committee on Public Accounts
Social and Cultural ActivitiesArranged medical camps, sports tournaments (indoor-outdoor) and training centre for banking industry employees; fighting for justice to the poor, uneducated and downtrodden; organising people for their social and economic progress; redressing the grievances of the suppressed people
Special InterestsSocial work and trade union
Sports and ClubsSwimming
Favourite Pastimes and RecreationListening to music , reading and watching T.V.
Countries VisitedAustralia, France, Germany, Hong Kong, Israel, Malaysia, Nepal, New Zealand, Singapore, Thailand, U.K. and U.S.A.
Other InformationChairman,(i) Development Board for Rest of Maharashtra, 1999; (ii) Maharashtra State Small Scale Industrial Development Corporation, 1995-97; (iii) Vigilance and Monitoring Committee in Buldhana District, Maharashtra since October 2004; (iv) Maharashtra Urban Cooperative Banks Federation; (v) The City Cooperative Bank Ltd. Mumbai, Maharashtra; Honorary President, (i) Co-operative Bank Employees Union, Mumbai, February 1985 onwards, (ii) Maharashtra State Co-operative Credit Societies Employees Union, Mumbai, (iii) Maharashtra State Housing Finance Employees Union, 1992 onwards; (iv) Rashtriya Chemicals & Fertilizers Employees Union, 1999 onwards, and (v) Rail Kamagar Sena, 2001 onwards; President, (i) Co-operative Bank Employees Union, Nasik, Thane, Kolhapur ,Satara, Sindhudurga, Ratnagiri, Raigad Distt., Maharashtra, 1987 onwards; (ii) Maharashtra State Land Development and Rural Development Bank Employees Association, 1987 onwards; (iii) Mechanical Engineers Association, Mumbai; (iv) All India Coal Mines Kamgar Sangathana, Nagpur, 1998-2003; (v) Maharashtra Rajya Kharedi Vikri Sangh; (vi) Maharashtra Rajya Sakhar Sangh Karmachari Sangh; and (vii) Akhil Bhartiya Tapal Kamgar Sena; Vice-President : (i) Hind Kisan Kamgar Sangathan, Mumbai, 1998-2003; Sthaniya Lokadhikar Samiti, Maharashtra 1998 onwards; Joint Secretary, All India Union Co-operative Bank Employees Federation, 1989 onwards; Director, (i) Maharashtra State Co-operative Bank Employees Federation 1989 till date; and (ii) Maharashtra State Co-operative Bank Ltd., since 1989 till date, Member, (i) Wages Board Co-operative Banking Industry, 1993-2003 and (ii) Monitoring Group for implementation of the recommendations of the All India Whips Conference; Ex-Officio Member, State Planning Commission, July 1999; awarded (i) Gunwant Kamgar Puraskar, Government of Maharashtra on 1 May 1986; (ii) Utkrushta Sahakari Bank Kamgar Neta on 7 October, 2001 for Co-opeative Banking Industry; diploma in Role of Labour Movement in National Development organised by the International Institute, Government of Israel.

Source: Lok Sabha