Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Ghulam Nabi Azad

NameShri Ghulam Nabi Azad
Father's NameShri Rahamatullah
Mother's NameShrimati Basa Begum
Date of Birth07/03/1949
Birth PlaceVillage Soti, Bhadarwah, Distt. Doda (Jammu & Kashmir)
Maritial Status Married On 27 March 1980
Spouse NameShrimati Shameem Dev Azad
No. of Childrenone Daughter One Son
State NameJammu & Kashmir
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressHouse No. 9, Hyderpora Byepass, Distt. Badgam, Srinagar,Jammu & Kashmir.
Present Address5, South Avenue Lane, New Delhi - 110003
Telephone : 23792052, 23792944
Email idazadg[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsM.Sc. (Zoology) Educated at Government Degree College Bhadarwah, G.G.M. Science College, Jammu, S.P. College, Srinagar and Kashmir University, Srinagar
ProfessionPolitical and Social Worker
Positions Held 1980-82 Member, Committee on Public Undertakings 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 1982 Chairman, Youth Services Committee, IX Asian Games Member, Special Organising Committee, IX Asian Games 1982-83 Union Deputy Minister in the Ministry of Law, Justice and Company Affairs 1983-84 Union Deputy Minister in the Ministry of Information and Broadcasting 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 31 Dec.1984-11 May 1986 Union Minister of State in the Ministry of Parliamentary Affairs May 1986 - Oct. 1986 Union Minister of State in the Ministry of Home Affairs Oct. 1986 - Sept. 1987 Union Minister of State in the Ministry of Food and Civil Supplies April 1990 Elected to Rajya Sabha June 1991 - Jan. 1993 Union Minister of Parliamentary Affairs Jan. 1993 - May 1996 Union Minister of Civil Aviation and Tourism Dec. 1995 - May 1996 Union Minister of Parliamentary Affairs, Civil Aviation and Tourism Nov. 1996 Re-elected to Rajya Sabha 1998 Member, Standing Committee on Energy July 1998- May 2004 Member, Rajghat Samadhi Committee Dec. 1999 - Feb. 2004 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture May 2000 - Feb. 2004 Member, Joint Parliamentary Committee on the Functioning of Wakf Boards Nov. 2002 Re-elected to Rajya Sabha May 2004-Oct. 2005 Union Minister of Parliamentary Affairs and Minister of Urban Development Chairman, Rajghat Samadhi Committee Nov. 2005-July 2008 Chief Minister, Jammu and Kashmir April 2006-Feb. 2009 Member, Jammu and Kashmir Legislative Assembly Feb. 2009 Elected to Rajya Sabha 22 May 2009 onwards Minister of Health and Family Welfare
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationGardening, meeting people and cultural activities, secularism and national integration
Countries VisitedSri Lanka, Afghanistan, China, Hong Kong, Iraq, Japan, Kuwait, Malaysia, Nepal, Saudi Arabia, Singapore, Thailand, Austria, Bulgaria, Cyprus, Czechoslovakia, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Sweden, Switzerland, U.K., Russia, Yugoslavia, Egypt, Bahamas, Canada, Cuba, Mexico, U.S.A., Australia, Luxembourg, Finland, the Netherlands, Spain, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Mauritius, South Africa, Tanzania, Kenya, Romania, Indonesia, Vietnam, Poland, Argentina, Brazil, North Korea, South Korea, Iran, Turkmenistan, U.A.E., Jordan, Bahrain, Oman, Qatar and Turkey
Other InformationAn outstanding N.C.C. Cadet in Government Degree College, Bhadarwah, G.G.M. Science College and S.P. College, Srinagar; courted arrest more than a dozen times and jailed during the Janata Government (1977-79) in different parts of the country; Chairman, First International Youth Conference, Delhi, 1982; Member, (i) Delegation to the 11th World Youth and Students' Festival, Havana (Cuba), 1978, (ii) Central Haj Committee, 1980-82,(iii) Governing Council, Rajaji International Institute of Public Affairs and Administration, 1980-82, (iv) Jammu and Kashmir Bhoodan Committee, (v) Parliamentary Delegation to Mexico and Greece and (vi) Indian Parliamentary Group; Leader, (i) Indian Delegation of Sarvodaya to Sri Lanka to visit one thousand Gandhian model villages, 1973, (ii) Youth Congress Delegation to Yugoslavia, Czechoslovakia, Romania and Russia, 1980-82, (iii) Young M.P.s' Delegation to Iraq, 1981, (iv) Indian Goodwill Haj Delegation to Saudi Arabia, 1987, (v) Indian Parliamentary Delegation to Sweden, 1991 as Parliamentary Affairs Minister, (vi) Indian Parliamentary Delegation in the Inter-Parliamentary Union meeting held in New Delhi, 1992 as Parliamentary Affairs Minister and (vii) a number of Congress Party and Ministry of Civil Aviation Delegations to more than three dozen countries, 1991-96; Convener, (i) Central Campaign Committee of A.I.C.C. for 1998 Parliamentary Elections and (ii) Committee for Golden Jubilee Celebrations of India's Independence of A.I.C.C. ; has held many positions in the Indian National Congress; Member, Congress Working Committee (CWC) since 1987; General Secretary, All India Congress Committee since 1999

Source: Rajya Sabha