Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Oscar Fernandes

NameShri Oscar Fernandes
Father's NameLate Shri Roque Fernandes
Mother's NameLate Shrimati Leonissa M. Fernandes
Date of Birth27/03/1941
Birth PlaceUdupi, Distt. South Kanara (Karnataka)
Maritial Status Married On 26 August 1981
Spouse NameShrimati Blossom Oscar Fernandes
No. of Childrenone Daughter One Son
State NameKarnataka
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressDoris Rest Heaven, Brahmagiri, Ambalpady, Udupi, Karnataka - 576103
Telephone : {0820} 2521370
Present Address8, Pt. Pant Marg, New Delhi - 110001
Telephone : 23359177, 23359178, Mobile:9868181851
Email idoscar[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsIntermediate, B.A.II Educated at Cecilia's Convent, Board High School and M.G.M.College, Udupi
ProfessionAgriculturist, Political and Social Worker
Positions Held 1972-76 Member, Municipal Council, Udupi 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha 1983 Joint Secretary, All India Congress Committee Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House Dec. 1984-June 1985 Parliamentary Secretary to the Prime Minister of India 1985 and 1996 onwards General Secretary, All India Congress Committee 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha 1986 President, Karnataka Pradesh Congress Committee 1989-91 Member, Ninth Lok Sabha 1990 Member, Consultative Committee for the Ministry of Energy 1991-96 Member, Tenth Lok Sabha 1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha April 1998 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Human Resource Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Human Resource Development Dec. 1999-Feb. 2004 Member, Committee on Agriculture Jan. 2000-Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas 2000-2004 Convenor, Parliamentary Forum on HIV-AIDS May 2004 - Jan. 2006 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Statistics and Programme Implementation 18 Nov. 2005 - 29 Jan.2006 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Youth Affairs and Sports Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Overseas Indian Affairs July 2004 Re-elected to Rajya Sabha 29 Jan. 2006 - 24 Oct. 2006 Minister of State (Independent Charge) Without Portfolio 24 Oct. 2006 - 2 March 2009 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Labour and Employment July 2009 onwards Member, National Board for Micro, small and Medium Enterprises Aug. 2009 onwards Chairman, Committee on Human Resources Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Health and Family Welfare Oct. 2009 onwards Member, General Purposes Committee July 2010 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2010 onwards Member, Coffee Board Member, National Monitoring Committee for Minorities' Education Aug. 2012 onwards Chairman, Committee on Industry Member, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationFounder, Jolly Club, Udupi; active participation in sports and games
Countries VisitedU.S.S.R., Yugoslavia, as a member of Indian Delegation to U.N.C.T.A.D., Belgrade, 1983; Spain, Australia and the Middle-East
Other InformationMember, Council of Indian Institute of Science, Bangalore, 1980-82 and 2000-2004

Source: Rajya Sabha