Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Rajkumar Dhoot

NameShri Rajkumar Dhoot
Father's NameLate Shri Nandlal Madhavlal Dhoot
Mother's NameShrimati Kesharbai Nandlal Dhoot
Date of Birth11/09/1955
Birth PlaceAhmednagar (Maharashtra)
Maritial Status Married On 17 April 1980
Spouse NameShrimati Sushma Rajkumar Dhoot
No. of Childrenthree Daughters One Son
State NameMaharashtra
Party NameShiv Sena
Permanent Address(i) Dhoot Bungalow, Station Road, Aurangabad - 431005
Telephone : {0240} 2320750, 2352091, Fax: 2336989, Mobile: 09820198080
Present Address15, Pt. Pant Marg, New Delhi - 110001
Telephone : 23765311(O), 23354441(R) Mobile: 9868181288, 9868181011
Email idrndhoot[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.Com.(Hons.) Educated at S.B. College, Aurangabad (Maharashtra)
ProfessionPolitics, Trade and Social Work
Positions Held April 2002 Elected to Rajya Sabha June 2002-Feb. 2004 Member, Standing Committee on Finance Aug. 2002 - Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Commerce and Industry Member, Consultative Committee for the Ministry of Urban Development and Poverty Alleviation Oct. 2004 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas Oct. 2005 - 1 April 2008 Member, Committee on Commerce Oct. 2007 - 1 April 2008 Member, Sub Committee-II of the Committee on Commerce April 2008 Re-elected to Rajya Sabha May 2008-May 2009 and Member, Committee on Information Technology Aug. 2009 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting Aug. 2012 onwards Member, Committee on Information Technology
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationIndoor games, badminton and tennis; Member, Constitution Club, New Delhi
Countries VisitedJapan, U.K., U.S.A., France, Italy, Singapore, Switzerland, Poland, Holland, Indonesia, F.R.G., China, Malaysia, Pakistan and Canada
Other InformationFormer President of Marathwada Industries Association (MIA), now Chamber of Marathwada Industries and Agriculture (CMIA) which actively promotes industries in Marathwada region; Member, (i) India-France Parliamentary Friendship Group and (ii) Apex Committee of the Commonwealth Games - 2010

Source: Rajya Sabha