Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Dr. Prabha Thakur

NameDr. Prabha Thakur
Father's NameShri Devi Singh Ji Barhath, R.A.S.
Mother's NameShrimati Sushila Devi
Date of Birth10/09/1949
Birth PlaceKishangarh, Distt. Ajmer (Rajasthan)
Maritial Status Married On 31 January 1971
Spouse NameShri Rajen Thakur
No. of Childrenone Daughter Two Sons
State NameRajasthan
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressA-137, Krishna Marg, Shyam Nagar, Jaipur, Rajasthan
Telephone : {0141} 2293364, 2293429
Present Address7, Gurudwara Rakab Ganj Road, New Delhi - 110001
Telephone : 23093392, Fax: 23093391, Mobile: 9868181798
Email idprabha[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.A., M.A., Ph.D. Educated at Udaipur University, Udaipur (Rajasthan)
ProfessionWriter (renowned Hindi Poetess) and Social Worker
Positions Held 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha April 2002 Elected to Rajya Sabha April - Dec. 2002 Member, Committee on Commerce Jan. 2003 - Feb. 2004 Member, Committee on Information Technology Aug. 2004 - April 2008 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests Aug. 2004- May 2009 Member, Library Committee Oct. 2004 - May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of Chemicals and Fertilizers and Ministry of Steel Feb. 2005 - Nov. 2007 Member, Hindi Shiksha Samiti Nov. 2005 – Aug. 2008 Member, Press Council of India May 2006 - April 2008 Member, Committee on Official Language Aug. 2006 – April 2008 Member, Committee on Industry Aug. 2006 - May 2009 Member, Sub-Committee-I, Ministry of Agro and Rural Industries April 2008 Re-elected to Rajya Sabha May 2008 onwards Member, Committee on Empowerment of Women May 2008- May 2009 Member, Committee on Urban Development Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice Aug. 2009 onwards Member, Committee on Petroleum and Natural Gas Member, Consultative Committee for the Ministry of Water Resources Aug. 2010 -Dec. 2011 Member, Select Committee to the Wakf (Amendment) Bill, 2010 Aug. 2012 onwards Member, Committee on Empowerment of Women
Freedom FighterNo
Books PublishedCollection of poems in Hindi titled Bauraya Man (1982), Aakhar Aakhar (1990), Chetna ke Swar (1995)
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation
Countries VisitedNepal, Thailand, Hong Kong, Singapore, U.K., U.S.A., Canada, Dubai (U.A.E.), Muscat (Oman), Pakistan, Sri Lanka and many other countries
Other InformationCo-Chairman, Vichar Vibhag, All India Congress Committee; worked in various capacities in the Indian National Congress during the last twenty years; contested elections on Congress ticket for the Legislative Assembly (once) and Lok Sabha (twice); Director, Hinglaj Hotels; Spokesperson, All India Congress Committee; Member, DEPCO Committee of All India Congress Committee; Nominated President, All India Mahila Congress, March 2008

Source: Rajya Sabha