Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri M. Venkaiah Naidu

NameShri M. Venkaiah Naidu
Father's NameLate Shri Rangaiah Naidu
Mother's NameLate Shrimati Ramanamma
Date of Birth01/07/1949
Birth PlaceChavatapalem, Distt. Nellore (Andhra Pradesh)
Maritial Status Married On 14 April 1970
Spouse NameShrimati M. Usha
No. of Childrenone Daughter One Son
State NameKarnataka
Party NameBharatiya Janata Party
Permanent AddressPodium Block, V.V.Tower, Dr. B.R.Ambedkar Road, Bengaluru - 560001
Present Address30, Aurangzeb Road, New Delhi - 110011
Telephone : 23019387, 23019388, Mobile: 9868181988
Email idmvnaidu[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.A., B.L. Educated at V.R. High School, Nellore, V.R. College, Nellore and Law College, Andhra University, Visakhapatnam
ProfessionAgriculturist/Farmer, Political and Social Worker
Positions Held 1973-74 President, Students Union, Andhra University Colleges 1974 Convener, Lok Nayak Jai Prakash Narayan Kshatra Sangharsha Samiti of Andhra Pradesh 1977-80 President, Youth Wing of Janata Party, Andhra Pradesh 1978-83 Member, Legislative Assembly, Andhra Pradesh 1980-83 Vice-President, Youth Wing of All India B.J.P. 1980-85 Leader, B.J.P. Legislature Party in Andhra Pradesh 1983-85 Member, Legislative Assembly, Andhra Pradesh 1985-88 General Secretary, Andhra Pradesh State B.J.P. 1988-93 President, Andhra Pradesh State Unit of B.J.P. 1993 - Sept. 2000 General Secretary, All India B.J.P. April 1998 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Home Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Agriculture Dec. 1999 - 2001 Member, Committee on Finance Jan. 2000 - Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Rural Development 30 Sept. 2000 - 30 June 2002 Minister of Rural Development July 2002- Dec. 2003 National President, B.J.P. Jan. 2003 - Feb. 2004 Member, Committee on External Affairs Jan. 2004 - Oct. 2004 National President, B.J.P. (second term) July 2004 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2004 - May 2009 Member, Committee on Finance Oct. 2004 - May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of Agriculture and Ministry of Consumer Affairs, Food and Public Distribution April 2005 - Jan. 2006 Vice-President, B.J.P. Jan. 2006 onwards Member, Parliamentary Board of B.J.P. and Central Election Committee Sept. 2006- Sept. 2009 Chairman, Committee on Petitions Oct. 2006 onwards Member, General Purposes Committee Dec. 2008 onwards Member, Tobacco Board Aug. 2009 onwards Chairman, Committee on Home Affairs July 2010 Re-elected to Rajya Sabha April 2011 onwards Chairman, Sub-Committee to examine various provisions of the Enemy Property (Amendment & Validation) Second Bill, 2010 of the Committee on Home Affairs Dec. 2011 onwards Vice-President,Parliamentary Forum on Disaster Management Aug. 2012 onwards Chairman, Committee on Human Resource Development
Freedom FighterNo
Books PublishedArticles in newspapers on the subjects of political and public interests
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationReading and educating people
Countries VisitedU.S.A., U.K., Malaysia, Singapore, France, Belgium, Netherlands, Australia, Mauritius, Maldives and Thailand
Other InformationChairman, Students' Union at College and also in University; imprisoned under M.I.S.A. during the emergency, 1975-77; Secretary, (i) B.J.P. Parliamentary Board and (ii) B.J.P. Central Election Committee; Spokesman, B.J.P., 1996-2000; Member, (i) Parliamentary Board of B.J.P., since Feburary 2006 and (ii) Central Election Committee, since February 2006

Source: Rajya Sabha