Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Veer Singh

NameShri Veer Singh
Father's NameShri Jagan Singh
Mother's NameShrimati Chaitia
Date of Birth15/02/1956
Birth PlaceJojkheda, Distt. Jyotiba Phule Nagar (Uttar Pradesh)
Maritial Status Married On 21 June 1983
Spouse NameShrimati Vinay Veer Singh
No. of Childrenone Daughter Two Sons
State NameUttar Pradesh
Party NameBahujan Samaj Party
Permanent AddressH.N. 308, 2/326, Budelhi Vihar, Awas Vikas Colony, Majhola, Muradabad, Uttar Pradesh.
Telephone : {0591} 2486047, 2486048 Mobile: 09412244334
Present Address103 & 105, North Avenue, New Delhi - 110001
Telephone : 23093394, 23093395, Mobile: 9868181275
Email idveersingh[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.A., LL.B. Educated at J.S. Hindu College, Amroha, Jyotiba Phule Nagar and K.G.K. College, Muradabad, Uttar Pradesh
ProfessionAdvocate, Political and Social Worker
Positions Held 1995 and 1997 Member, Road Transport Authority (R.T.A.), Uttar Pradesh 1997 Vice-Chairman, Commission for Scheduled Castes and Scheduled Tribes, Uttar Pradesh, Lucknow (for four months) President, U.P. Handloom Council, Lucknow (for two months) June 2002 onwards Member, State Transport Authority (S.T.A.), Uttar Pradesh Nov. 2002 Elected to Rajya Sabha Jan. 2003-Feb. 2004 Member, Committee on Energy Aug. 2004-Sept. 2010 Member, House Committee Aug. 2004-May 2009 Member, Committee on Social Justice and Empowerment Oct. 2004-May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas May 2005 onwards Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes Nov. 2008 Re-elected to Rajya Sabha Jan. 2009 - May 2009 and Aug. 2009 onwards Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence Sept. 2010 onwards Member, Committee on Goverment Assurances Aug. 2012 onwards Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation
Countries Visited
Other InformationOath Commissioner, District Court, Muradabad, Uttar Pradesh, 1984; Member, Lok Adalat, District Court, Muradabad, Uttar Pradesh, 1984-85

Source: Rajya Sabha