Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Smt. Jayanthi Natarajan

NameSmt. Jayanthi Natarajan
Father's NameDr. C.R. Sundararajan
Mother's NameShrimati Rukmini Sundararajan
Date of Birth07/06/1954
Birth PlaceMadras
Maritial Status Married On 9 June 1974
Spouse NameShri V.K. Natarajan
No. of Children One Son
State NameTamil Nadu
Party NameIndian National Congress
Permanent Address47, Warren Road, Mylapore, Chennai, Tamilnadu - 600004
Telephone : {044} 24992440, 24992189, Mobile: 09445392440
Present Address402, Brhmaputra, Dr. B.D. Marg, New Delhi - 110001
Telephone : 23356888, 23356887, Mobile: 9868181899
Email idjayanthi[dot]n[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.A., B.L. Educated at Ethiraj College and Madras Law College
ProfessionAdvocate
Positions Held June 1986 Elected to Rajya Sabha 1988 Member, General Body of the Central Social Welfare Board 1991 Nominated to the Panel of Vice-Chairmen 1992 Re-nominated to the Panel of Vice-Chairmen 1992-2001 Member Committee of Privileges June 1992 Re-elected to Rajya Sabha (resigned w.e.f. 9 September 1997) 1992-97 Member, Committee of both Houses on Environment and Forests 1994-97 Member, Business Advisory Committee Member, Committee on Public Accounts 1996 Re-nominated to the Panel of Vice-Chairmen June 1997-March 1998 Minister of State in the Ministries of Civil Aviation and Parliamentary Affairs Oct. 1997 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Home Affairs 1998-2001 Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation April 2008 Elected to Rajya Sabha Nominated to the Panel of Vice-Chairmen, Rajya Sabha May 2008-Sept.2009 Member, Committee on Government Assurances May 2008-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Children June 2008 onwards Member, General Purposes Committee Aug. 2008-May 2009 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice Member, Committee on Transport, Tourism and Culture Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Aug. 2009-July 2011 Chairman, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice Member, Consultative Committee for the Ministry of Health and Family Welfare Dec.2009- July 2011 Member, Select Committee to examine the Commercial Division of High Courts Bill, 2009 Feb. 2010- July 2011 Member, Court of the University of Pondicherry Sept. 2010 onwards Member, Committee on Rules March 2011- July 2011 Member, JPC to examine matters relating to allocation and pricing of telecom licences and spectrum 12 July 2011 onwards Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Environment and Forests May 2011 onwards Member, Committee on Public Accounts Dec. 2011 onwards Vice-President,Parliamentary Forum on Disaster Management
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationZonta Club for Women, Madras; reading of books on philosophy, poetry and humour, music, theatre and amateur dramatics
Countries VisitedU.S.A., Canada, Sri Lanka, Nepal and a number of European countries
Other InformationEngaged in All India Women's Conference, Environmental Society and in the work of legal aid for the poor

Source: Rajya Sabha