Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Smt. Jaya Bachchan

NameSmt. Jaya Bachchan
Father's NameLate Shri Taroon Coomar Bhaduri
Mother's NameShrimati Indira Bhaduri
Date of Birth09/04/1948
Birth PlaceJabalpur (Madhya Pradesh)
Maritial Status Married On 3 June 1973
Spouse NameShri Amitabh Bachchan
No. of Childrenone Daughter One Son
State NameUttar Pradesh
Party NameSamajwadi Party
Permanent Address“PRATEEKSHA” , 10 North South Road, J.V.P.D. Scheme, Juhu, Mumbai 400049
Telephone : 022-26114016
Present Address"SOPAN', B-8, Gulmohar Park, New Delhi 110049
Telephone : 011-26862725
Email idjbachchan[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsS.S.C., Graduation Educated at St. Joseph's Convent School, Bhopal and Film & Television Institute of India, Pune
ProfessionArtiste
Positions Held March 1988 - Dec. 1989 and April 1991 - April 1997 Chairperson, Children's Film Society, India July 2004 Elected to Rajya Sabha June 2006 Elected to Rajya Sabha July 2006-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Children Aug. 2006-July 2010 Member, Committee on External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting May 2008-July 2010 Member, Hindi Shiksha Samiti Member, House Committee April 2012 Elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Member, Committee on Human Resource Development Aug. 2012 Member, Committee on External Affiars Member, Committee on Empowerment of Women
Freedom FighterNo
Books PublishedTo be or not to be - Amitabh Bachchan, 2002
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation
Countries VisitedSingapore, Morocco, U.S.A., U.K., Cairo (Egypt), Bulgaria, Belgium, France, Italy and Switzerland
Other InformationChairperson, (i) Yuvak Biradri (Bharat), 1995 - June 2003, (ii) Indian Panorama, 1997 and (iii) Indian Society for the Rehabilitation of the Handicapped; Chairperson (Life), Rajkot Voluntary Blood Bank, Rajkot; President, Yuvak Biradri (Bharat) since July 2003; Vice-President, International Centre of Films for Children and Young People (CIFEJ) for five years; Director, (i) Saraswati Audiovisuals Private Limited (An Entertainment Software Manufacturing Company), August 1992 - September 1994 and (ii) A.B. Corp. Limited; Member, International Centre of Films for Children & Young People (a body of UNICEF) - Montreal, Canada, 1991-92 and 1995-96; Jury Member (twice), National Film Festival Awards, constituted by the Ministry of Information and Broadcasting

Source: Rajya Sabha