Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Shantaram Naik

NameShri Shantaram Naik
Father's NameShri Laxman
Mother's NameShrimati Sita
Date of Birth12/04/1946
Birth PlaceCuncolim, Distt. South Goa (Goa)
Maritial Status Married On 11 May 1984
Spouse NameShrimati Beena S. Naik
No. of Children One Son
State NameGoa
Party NameIndian National Congress
Permanent Address2137, Nr. Swami Math, Gogol, Margao, Goa - 403602
Telephone : {0832}2759555, 2724136, Mobile: 09422439990
Present Address602, Brahmaputra, Dr. B.D. Marg, New Delhi - 110001
Telephone : 23766505, Mobile: 9868181344
Email idshantaram[dot]naik[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.A., LL.B. Educated at Smt. Parvatibai Chowgule College, Margao, Bombay University, Mumbai and Siddharth College of Law, Bombay University, Mumbai
ProfessionLawyer, Agriculturist
Positions Held 1984 - 1989 Member, Eighth Lok Sabha July 2005 Elected to Rajya Sabha Aug. 2005- May 2009 Member, Committee on Human Resource Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Commerce and Industry July 2006- May 2009 and April 2010-July 2011 Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution Sept. 2006- Sept. 2009 Member, Committee of Privileges Aug. 2009-April 2012 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice Dec. 2009- July 2010 Member, Select Committee to examine the Commercial Division of High Courts Bill, 2009 Aug. 2010-Dec. 2010 Member, Select Committee to the Prevention of Torture Bill, 2010 July 2011 Re-elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Chairman, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice Member, General Purposes Committee Member, Committee on Subordinate Legislation June 2012 onwards Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Lokpal and Lokayuktas Bill, 2011 Aug. 2012 onwards Chairman,Committee on Science and Technology, Environment and Forests
Freedom FighterNo
Books PublishedLaw of Town and Country Planning in Goa (a compilation), 1994
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationMovies and light music
Countries VisitedU.S.S.R., as a member of Congress party delegation in April 1985; New York (U.S.A.), as a member of Indian delegation to the Special Session of United Nations on Disarmament in 1986; China, as a member of the delegation led by late Kumari Nirmala Deshpande, renowned Gandhian and social worker
Other InformationStarted political activity as a student in 1967 by putting up Congress election campaign posters in public places; actively participated in politics from 1972; started law practice in 1972; won the 1–Panaji (North Goa) Parliamentary Constituency election in 1984 by a vast margin; as a Member of Parliament, he introduced the highest number of Private Members’ Bills in the Eighth Lok Sabha; pursued the demand for Statehood to Goa rigorously with late Shri Rajiv Gandhi, the then Prime Minister of India which ultimately resulted in the passage of the Statehood Bill and grant of statehood to Goa on 30 May 1987; also made special efforts to include Konkani in the Eighth Schedule of the Constitution as a Member of Parliament and later as President of Goa Pradesh Congress Committee (G.P.C.C.); was Chairman, Goa, Daman and Diu Industrial Development Corporation; was President, (i) South Goa Advocates’ Association and (ii) G.P.C.C., 1990; was Joint Secretary, G.P.C.C.; was General Secretary, G.P.C.C.; was Vice-President, All Goa Advocates Association; was Secretary, Advocates’ Association of South Goa - played an active role during this time for the creation of a separate Judicial District for South Goa; was Secretary, A.I.C.C., 2006-07; was Spokesperson, G.P.C.C. in the by-elections to the five assembly constituencies held in Goa in 2005; was Member, (i) G.P.C.C. , (ii) Committee on Estimates, Lok Sabha, (iii) Committee on Subordinate Legislation and (iv) Consultative Committee of the Ministry of Personnel, Public Grievances and Pension; Member, All India Congress Committee (A.I.C.C.); Executive Member, G.P.C.C.; Secretary, All India Congress Committee

Source: Rajya Sabha