Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Prakash Javadekar

NameShri Prakash Javadekar
Father's NameShri Keshav
Mother's NameShrimati Rajani
Date of Birth30/01/1951
Birth PlacePune (Maharashtra)
Maritial Status Married On 18 December 1977
Spouse NameDr. Prachee Javadekar
No. of Children Two Sons
State NameMaharashtra
Party NameBharatiya Janata Party
Permanent Address11,Suvan Apartment, Mayur Colony, Kothrud, Pune - 411038
Telephone : {020} 25452050
Present Address24, Mahadev Road, New Delhi - 110001
Telephone : 23352124, 23765111
Email idprakash[dot]j[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB. Com. Educated at University of Pune, Pune
ProfessionPolitical and Social Worker
Positions Held 1990 - 2002 Member, Maharashtra Legislative Council 1995 - 99 Executive President, State Planning Board, Maharashtra 1997 - 99 Chairman, Task Force on IT, Government of Maharashtra 2000 Chairman, Working Group on ‘IT for Masses’, Government of India April 2008 Elected to Rajya Sabha May 2008 - May 2009 and Jan. 2010 onwards Member, Parliamentary Forum on Youth May 2008-May 2009 Member, Committee on Energy May 2008 - Sept. 2010 Member, Committee on Papers Laid on the Table July 2009 onwards Member, Press Council of India Aug. 2009-Aug. 2010 Member, Committee on Defence May 2010-April 2012 Member, Committee on Public Undertakings May 2010 onwards Member, Committee on Public Accounts June 2010 onwards Member, Committee on Human Resource Development July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Power Aug. 2010-Dec. 2011 Member, Select Committee to the Wakf (Amendment) Bill, 2010 Sept. 2010 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation October 2011 onwards Member, Sub-Committee-I on the Implementation of the Right to Education Act of the Committee on Human Resource Development
Freedom FighterNo
Books PublishedIn Marathi: (i) Bekaricha Jwalamukhi (Problem of Unemployment), 1986, (ii) Nanenidhiche Karz (IMF Loan), 1987, (iii) Shetkanyanchi Karzmukti (Farm Loan Waiver), 1988 and (iv) Mahagaicha Bhasmasoor (Problem of Inflation), 1999 and 2010; has written 300 articles in various newspapers on contemporary subjects; has also written many booklets on unemployment, infiltration, IMF loan and other political issues
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation
Countries VisitedU.S.A and Europe, visited (i) U.S.A, as a Member of the Young Political Leaders under the American Council of Young Political Leaders (ACYPL) Programme, 1985; (ii) as a member of the Government of Maharashtra delegation to participate in Government Road-shows on IT, 1998, (iii) Europe, to participate in the Marathi Sammelan, 1998, (iv) Boston (U.S.A), as leader of the delegation to negotiate MIT’S Media Lab Asia Project, 2000, (v) U.S.A., to participate in the FICC-Yale Leadership Development Programme, 2009, (vi) Israel, to participate in the Indo-Israel Friendship Programme, 2010, (vii) Taiwan, 2008, (viii) Chicago, (U.S.A.), to attend a conference on the Telangana issue, 2010, (ix) China, to participate in the conference organised by the O.R.F., 2011, (x) Belgium, to attend the conference organised by the Climate Parliament, 2011 and (xi) Finland and Iceland, as Indian parliamentary delegate; attended, GLOBE Conference in (i) Japan, June 2008, (ii) Rome (Italy), 2009, (iii) Copenhagan (Denmark), 2009 and (iv) Cape Town and Durban (South Africa), 2011
Other InformationLed the students’ movements under the Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad (ABVP) in various capacities, 1969 - 77; worked with the Bank of Maharashtra for 10 years (1971-81), also worked in the Employment Promotion Programme, Sick Unit Cell, Rural Development Department, Bank of Maharashtra; organised Satyagraha against the emergency rule and was imprisoned for 16 months, 1975-77; Elected Senate Member, Pune University for 12 years (1975-87); full time party worker, Bharatiya Janata Party since 1981; National Secretary and General Secretary, Bharatiya Janata Yuva Morcha, 1984-90; State Secretary and Campaign Chief, B.J.P., Maharashtra, 1989-95; Spokesman, B.J.P., Maharashtra, 1994 - 96 and 2002-03; All India Spokesperson, Bharatiya Janata Party since 2005

Source: Rajya Sabha