Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri N. K. Singh

NameShri N. K. Singh
Father's NameLate Shri T.P. Singh
Mother's NameLate Shrimati Madhuri Singh
Date of Birth27/01/1941
Birth PlaceKolkata (West Bengal)
Maritial Status Married
Spouse NameShrimati Prem Kumari
No. of ChildrenTwo Daughters One Son
State NameBihar
Party NameJanta Dal (United)
Permanent AddressTribhuvan Madhuri Nivas, (Shekhpura House), Shekhpura, Thana-Shastri Nagar, Bailey Road, Patna - 800014
Telephone : {0612} 2291870, Mobile: 09431800072
Present Address7, South Avenue, New Delhi - 110011
Telephone : 26143737, 23794565, Mobile: 9868181395
Email idnand[dot]ks[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsM.A. (Economics) Educated at St. Stephen's College, University of Delhi and Delhi School of Economics, Delhi
ProfessionCivil Service
Positions Held 1969 -71 Under Secretary/Deputy Secretary, Trade Policy Division, Ministry of Commerce 1973 - 77 Special Assistant to Union Commerce Ministers In-charge, Trade Policy Division, Ministry of Commerce 1977-79 Special Secretary, Department of Irrigation, Government of Bihar 1979-80 Chairman, Bihar State Electricity Board 1981 -85 Minister (Economic and Commercial), Indian Embassy, Tokyo 1985-87 Additional Finance Commissioner, Government of Bihar 1987-90 Secretary, Industrial Development, Government of Bihar May 1990 - June 1991 Joint Secretary, Ministry of Home Affairs June 1991 - May 1993 Joint Secretary, Department of Economic Affairs, Ministry of Finance May 1993 - Aug. 1995 Additional Secretary, Department of Economic Affairs, Ministry of Finance Aug. 1995 - July 1996 Expenditure Secretary, Ministry of Finance Chairman, Public Investment Board, Central Government Chairman, Expenditure Finance Committee and Non-Plan Expenditure Member, Core Budget Group, Government of India Aug. 1996 - Aug. 1998 Revenue Secretary, Ministry of Finance Aug. 1998 - April 2001 Secretary to the Prime Minister (acted as Prime Minister's main advisor for economic and other issues) Member - Secretary, Prime Minister’s Council on Trade and Industry Member - Secretary, Prime Minister’s Economic Advisory Council Member - Secretary, Task Force on Telecommunications Member-Secretary, Task Force on Infrastructure Member-Secretary, Group of Ministers on Hydrocarbon 2020 Member, Core Group of Secretaries on Disinvestment Member, Core Group of Secretaries on Economic Strategic Group Member, Core Group of Secretaries on WTO negotiations May 2001 - June 2004 Member, Planning Commission (in the rank of Minister of State) Chairman, National Task Force on Power Sector Investment and Reforms Chairman, Inter-Ministerial Steering Group on Foreign Direct Investment Chairman, Group for Revival and Restructuring of the Textile Industry Chairman, National Task Force on Future of the Entertainment and Fashion Industry Chairman, Steering Group, Roadmap for Hydrogen Energy in the Indian Economy Chairman, Group for medium-term economic strategy for the States of Uttar Pradesh, Uttaranchal, Maharashtra and Sikkim Chairman, Steering Group on Energy and Transport Policy Chairman, Steering Group on Financial Resources and Management Chairman, Inter-Ministerial Group on Tax Policy Chairman, Group on Infrastructure Policy May 2006 - March 2008 Deputy Chairman, Planning Board, Government of Bihar (in the rank of Cabinet Minister) April 2008 Elected to Rajya Sabha May 2008 onwards Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme May 2008-May 2009 and Development Member, Committee on Human Resource Aug. 2009 onwards July 2008-May 2009 and Jan. 2010 onwards Member, Parliamentary Forum on Global Warming and Climate Change July 2009 onwards Member, Board of Governor of the National Institute of Fashion Technology Aug. 2009 - May 2011 and May 2012 onwards Member, Committee on Public Accounts Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance Sept. 2009 onwards Member, House Committee Member, Committee on Rules Feb. 2010-2011 Member, Hindi Language (Bhasha) Committee May 2011 - May 2012 Member, Committee on Public Undertakings Oct. 2011 onwards Convenor, Sub-Committee-II on the Facilities, Infrastructure and Incentives for Sportspersons in India of the Committee on Human Resource Development Aug. 2012 Member, Committee on External Affiars
Freedom FighterNo
Books Published(i) ‘The Politics of Change - A Ringside View' and (ii) Not By Reason Alone
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationPhotography, horticulture and Indian classical Pastimes and Recreation music
Countries VisitedWidely travelled
Other Information Joined the Indian Administrative Service in Bihar Cadre, 1964; International Responsibilities : India's lead negotiator in discussions with International Financial Institutions during 1991 economic crisis; Key contributor to subsequent economic liberalisation framework; Chairman, (i) Global Environment Facility (GEF), 1994 and (ii) United Nations High Level Expert Group on Drugs and Narcotics, 1998; Vice- Chairman-cum-Rapporteur, Preparatory Committee for the Special Session of the UN Conference on Drugs and Narcotics, 1997; Coordinator, World Intellectual Property Organisation (WIPO) Advisory Group on Privatisation and Strategic Issues, 1999 -2001; Regular Panelist and Faculty Member, World Economic Forum since 1998; Member, (i) Indian Delegation to Annual and Spring Meetings of World Bank, IMF, 1991- 95, (ii) Core Group for negotiations in Global Environment Facility,1993-94, (iii) United Nations Global Commission on International Migration(GCIM), January 2004 - December 2006 and (iv) Foundation Board, Forum of Young Global Leaders, World Economic Forum; Leader, Indian Delegation to Asian Development Bank Annual Meetings, 1991 - 95; Participated in meetings of the Aid India Consortium/India Development Forum, 1991 - 95; Academic Background: Chairman, Management Development Institute (MDI), 2004-2010; Senior Short Term Visiting Fellow, Center for Research on Economic Development and Policy Reform (CREDPR), Stanford University; Member, (i) India Advisory Board, Columbia University, (ii) Governing Board, Nalanda International University since 2007, (iii) Board of Trustees, Aspen India and (iv) Indian Parliamentary Delegation, UN General Assembly; Co-Chairman, India Advisory Board, London School of Economics; Board Member, (i) Indian Council for Research and International Economic Relations, (ii) International Management Institute and (iii) Observer Research Foundation; Vice Chairman, (i) India-China Parliamentary Friendship Association and (ii) Indo-Bhutan Parliamentary Friendship Association; Guest Lecturer, Stanford University, INSEAD, Brookings Institution and various universities in Japan and Singapore; former Professor of Economics, St. Stephen’s College, University of Delhi; Papers presented on : (i) “Eastern Quagmire”- An analytical paper on the eastern states of India since Independence, (ii) “Tourism-An Acceptable Facet of Globalisation”, (iii) “India’s Economic Reform: A Balance Sheet” (with T.N. Srinivasan,Yale University), Stanford University, June 2003, (iv) “Stanford Perceptions” (with T.N.Srinivasan), Stanford University, June 2003, (v) “Will Asia’s New Dynamics Revise the Asian Dynamo?”, presented at the World Economic Forum, Davos, January 2004, (vi) “Will China or India become Asia’s Economic Power”, presented at the World Economic Forum, Davos, January 2004, (vii) “Why Some Economies Bounce Back More Quickly than Others”, presented at the World Economic Forum, Davos, January 2004, (viii) “Adjusting to a World With a New Centre of Gravity”, presented at the World Economic Forum, Davos, January 2004 and (ix) “Some Light at the End of the Tunnel-Ingredients of Power Sector Reforms” (Joint Paper by N.K.Singh and Jessica Wallack), presented at the Stanford University Conference, June 2004; Keynote speech on (i) ‘India: The Third Power Center in Asia’, at the French Senate, November, 2003, (ii) ‘Indian Economy - Four Drivers and an Accelerator’ at the French Senate, November, 2003 and (iii) ‘Indo-Japanese Partnership - A New Beginning’ at the International Symposium in Japanese Parliament, December, 2003

Source: Rajya Sabha