Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Bhagat Singh Koshyari

NameShri Bhagat Singh Koshyari
Father's NameLate Shri Gopal Singh Koshyari
Mother's NameLate Shrimati Motima Devi
Date of Birth17/06/1942
Birth PlacePalanadhura Chetabgarh, Distt. Bageshwar (Uttarakhand)
Maritial Status UnMarried
State NameUttarakhand
Party NameBharatiya Janata Party
Permanent AddressHotel Uttranchal Deep, Naya Bazaar, Pithoragarh, Uttrakhand
Telephone : {05964} 224854, 225654, Mobile: 09412057800
Present Address11A, Ashoka Road, New Delhi
Telephone : 23073483, 23073487, Mobile: 9868181004
Email idbs[dot]koshyari[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsM.A. (English) Educated at Almora College, Almora (Agra University)
ProfessionTeacher and Journalist
Positions Held May 1997 Member, Uttar Pradesh Legislative Council 1997-98 Member, Committee on Delegated Legislation, Uttar Pradesh Legislative Council 1998-99 Member, Committee on Government Assurances, Uttar Pradesh Legislative Council 1999-2000 Member, Committee on Petitions, Uttar Pradesh Legislative Council Member, Advisory Committee, Development and Planning Nov. 2000-28 Oct. 2001 Minister of Energy, Irrigation, Parliamentary and Legislative Affairs, Government of Uttaranchal 29 Oct. 2001-March 2002 Chief Minister, Uttaranchal March 2002 - Nov. 2008 Member, Uttarakhand Legislative Assembly Leader of the Opposition, Uttarakhand Legislative Assembly Nov. 2008 Elected to Rajya Sabha Feb. 2009- May 2009 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture Aug. 2009 onwards Member, Committee on Energy Member, Consultative Committee for the Ministry of Environment and Forests Oct. 2009 onwards Member, General Purposes Committee Sept. 2010 onwards Chairman, Committee on Petitions
Freedom FighterNo
Books Published(i) Uttaranchal Pradesh Kyon? and (ii) Uttaranchal Sangharsh Evam Samadhan; Founder and Managing Editor, 'Parvat Piyush', a weekly published from Pithoragarh since 1975; has written articles in several newspapers
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationTrekking, reading philosophical, historical and educational books
Countries Visited
Other InformationDetained in Almora and Fatehgarh Central Jail under the Maintenance of Internal Security Act (MISA), 3 July 1975-23 March 1977; Lecturer, R. Inter College, Raja ka Rampur, Etah (Uttar Pradesh), 1964-65; General Secretary, (i) Students' Union, Almora College, Almora, 1961-62, and (ii) Uttaranchal Pradesh Sangharsh Samiti, 1987-96; State President, Bharatiya Janata Party, Uttarakhand, since September 2003; Member, (i) Uttar Pradesh Hindi Newspaper Conference, 1978-91, (ii) Executive Council, Kumaon University, 1979-82, 1982-85 and 1988-91 and (iii) Senate, Kumaon University, Nainital, 1999-2000

Source: Rajya Sabha