Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Ram Jethmalani

NameShri Ram Jethmalani
Father's NameLate Shri Bulchand Gurmukh Dass
Mother's NameShrimati Parbati Jethmalani
Date of Birth14/09/1923
Birth PlaceSindh (Pakistan)
Maritial Status Married On 1951
Spouse NameShrimati Ratna R.
No. of Childrentwo Daughters Two Sons
State NameRajasthan
Party NameBharatiya Janata Party
Permanent Address41, Advent, 12-A, General Jagannath Bhonsale Marg, Mumbai - 400021
Telephone : {022}22024403, 22024990
Present Address2, Akbar Road, New Delhi - 110011
Telephone : 23792287, 23794651, 23795095
Email idjetmlni[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsLL.M. Educated at S.C. Shahani Law College, Karachi
ProfessionSenior Advocate,Supreme Court of India
Positions Held 1977-80 Member, Sixth Lok Sabha 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha April 1988 Elected to Rajya Sabha April 1994 Re-elected to Rajya Sabha 1996 and Oct. 1999 - 23 July 2000 Union Minister of Law, Justice and Company Affairs 19 March 1998-14 June 1999 Union Minister of Urban Affairs and Employment April 2000 Re-elected to Rajya Sabha Jan. 2002-Feb. 2004 Member, Committee on Home Affairs Aug. 2004- May 2009 and Aug. 2010 onwards Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice April 2006 Nominated to Rajya Sabha Aug. 2006-Aug. 2009 Member, Joint Committee to examine the Constitutional & Legal position relating to Office of Profit Sept. 2006- May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Sept. 2006- Aug. 2009 Member, Committee on Rules July 2010 Elected to Rajya Sabha Aug. 2011 onwards Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
Freedom FighterNo
Books Published(i) Conflict of Laws, 1955 (ii) Justice: Soviet Style and (iii) Big Egos and Small Men; Contributor of articles to Indian Express, Illustrated Weekly, Asian Age and Tehelka
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation(i) Bangalore Golf Club, (ii) Pune Club, (iii) Bombay Gymkhana, (iv) Bombay Presidency Radio Club and (v) India International Centre; badminton
Countries VisitedImportant countries in every Continent
Other InformationInvolved in social work, slum clearance; specialist in Criminal Law and Constitutional Law; part-time Professor, Government Law College, Bombay; currently teaching at the National Law School of India University, Bangalore; Professor Emeritus, Symbiosis College of Law, Pune; Honorary Professor, Jawaharlal Nehru University, Delhi; taught International Law briefly, Wayne State University in Detroit, Michigan (U.S.A.); appointed Vice-President, World Peace through Law Centre, 1973 and later became Honorary President, Australia and Asia Section; Chairman, Bar Council of India, 1970; Member, (i) International Bar Association, 1966 and (ii) Editorial Board of Lex et Juris; knows English, Hindi and Sindhi languages

Source: Rajya Sabha