Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Motilal Vora

NameShri Motilal Vora
Father's NameLate Shri Mohanlal Vora
Mother's NameLate Shrimati Amba Bai
Date of Birth20/12/1928
Birth PlaceNagaur (Rajasthan)
Maritial Status Married
Spouse NameShrimati Shanti Devi Vora
No. of Childrenfour Daughters Two Sons
State NameChhattisgarh
Party NameIndian National Congress
Permanent Address33, Mohan Nagar, Durg, Chhattisgarh
Telephone : {0788}2210555
Present Address33, Lodhi Estate, New Delhi - 110003
Telephone : 24651313, 24653800, Mobile 9868181076
Email idvora[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsHigh School Educated at Raipur, Chhattisgarh
ProfessionJournalist, Political and Social Worker
Positions Held 1972-92 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly 1972-75 Vice-Chairman, Madhya Pradesh State Road Transport Corporation 1981-84 State Minister and Cabinet Minister, Government of Madhya Pradesh 1985-88 Chief Minister, Madhya Pradesh April 1988 Elected to Rajya Sabha 14 Feb. 1988-Jan.1989 Union Cabinet Minister of Health and Family Welfare (also held temporary charge of the Ministry of Civil Aviation, Government of India till 25 June 1988) Jan.1989-Nov. 1989 Chief Minister, Madhya Pradesh May 1993-May 1996 Governor of Uttar Pradesh 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha Member, Twelfth Lok Sabha April 2002 Elected to Rajya Sabha April 2002-Feb. 2004 Member, Committee on Home Affairs Aug. 2004-April 2008 Member, Committee on Energy Oct. 2004-April 2008 Member, Consultative Committee for the Ministry of Panchayati Raj and Ministry of Youth Affairs and Sports Dec. 2004-April 2008 and Feb. 2009 onwards Member, Central Coordination Committee April 2008 Re-elected to Rajya Sabha May 2008- May 2009 Member, Committee on Railways Aug. 2008 - May 2009 Member, Sub-Committee of the Department-related Parliament Standing Committee on Railways Aug. 2009 onwards Member, Committee on Energy Sept. 2009 onwards Member. Committee on Subordinate Legislation Member, Consultative Committee for the Ministry of Health and Family Welfare Aug. 2010 onwards Member, All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) Nov. 2011 onwards Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament May 2012 onwards Member, Advisory Council of the Delhi Development Authority
Freedom FighterNo
Books Published
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationFootball and volleyball; reading books and writing articles in newspapers
Countries VisitedErstwhile U.S.S.R. and Geneva (Switzerland)
Other InformationMember, Municipal Committee, Durg, 1968-72; was Correspondent, Navbharat Times, Bombay, 1972-81, Navbharat, Nagpur and Raipur and Nagpur Times, Nagpur; was Chairman, Public Accounts Committee, Legislative Assembly, Madhya Pradesh

Source: Rajya Sabha