Government
यह पृष्‍ठ अंग्रेजी में (बाहरी वेबसाइट जो एक नई विंडों में खुलती हैं)

संक्षिप्त रूपरेखा: Smt. Jaya Bachchan

नामSmt. Jaya Bachchan
पिता का नामLate Shri Taroon Coomar Bhaduri
माता का नामShrimati Indira Bhaduri
जन्म तिथि09/04/1948
जन्म स्थानJabalpur (Madhya Pradesh)
वैवाहिक स्थितिMarried
पति या पत्नी का नामShri Amitabh Bachchan
बच्चों की संख्याone daughtersOne Sons
राज्य का नामUttar Pradesh
राजनीतिक पार्टी का नामSamajwadi Party
स्थायी पता“PRATEEKSHA” , 10 North South Road, J.V.P.D. Scheme, Juhu, Mumbai 400049
Telephone : 022-26114016
वर्तमान पता"SOPAN', B-8, Gulmohar Park, New Delhi 110049
Telephone : 011-26862725
ईमेलjbachchan[at]sansad[dot]nic[dot]in
शैक्षिक योग्यताS.S.C., Graduation Educated at St. Joseph's Convent School, Bhopal and Film & Television Institute of India, Pune
व्यवसायArtiste
पदों पर कार्यMarch 1988 - Dec. 1989 and April 1991 - April 1997 Chairperson, Children's Film Society, India July 2004 Elected to Rajya Sabha June 2006 Elected to Rajya Sabha July 2006-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Children Aug. 2006-July 2010 Member, Committee on External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting May 2008-July 2010 Member, Hindi Shiksha Samiti Member, House Committee April 2012 Elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Member, Committee on Human Resource Development Aug. 2012 Member, Committee on External Affiars Member, Committee on Empowerment of Women
स्वतंत्रता सेनानीNo
प्रकाशित पुस्तकTo be or not to be - Amitabh Bachchan, 2002
सामाजिक और सांस्कृतिक गतिविधिया, साहित्य, कलात्मक और वैज्ञानिक उपलब्धियां और अन्य विशेष रूचियाँ
खेल, क्लब, पसंदीदा समय व्यतीत करने का कार्य और मनोरंजन
देशों की यात्राSingapore, Morocco, U.S.A., U.K., Cairo (Egypt), Bulgaria, Belgium, France, Italy and Switzerland
अन्य जानकारीChairperson, (i) Yuvak Biradri (Bharat), 1995 - June 2003, (ii) Indian Panorama, 1997 and (iii) Indian Society for the Rehabilitation of the Handicapped; Chairperson (Life), Rajkot Voluntary Blood Bank, Rajkot; President, Yuvak Biradri (Bharat) since July 2003; Vice-President, International Centre of Films for Children and Young People (CIFEJ) for five years; Director, (i) Saraswati Audiovisuals Private Limited (An Entertainment Software Manufacturing Company), August 1992 - September 1994 and (ii) A.B. Corp. Limited; Member, International Centre of Films for Children & Young People (a body of UNICEF) - Montreal, Canada, 1991-92 and 1995-96; Jury Member (twice), National Film Festival Awards, constituted by the Ministry of Information and Broadcasting

स्रोत: राज्‍य सभा